OBÓZ KLASY WOJSKOWEJ W 16 BPD W KRAKOWIE

W dniach 22 - 23 listopada 2018 r. klasa 1 b o profilu wojskowym przebywała na obozie szkoleniowym w 16 batalionie powietrznodesantowym im. generała Mariana Zdrzałki w Krakowie. Zajęcia prowadzili doświadczeni instruktorzy 16 bpd. Dla uczniów była to pierwsza wizyta w jednostce, która od 1999 sprawuje patronat nad klasami wojskowymi. 

Po przyjeździe do jednostki i zakwaterowaniu uczniowie wzięli udział w pierwszych zajęciach z musztry na placu apelowym 16 batalionu. Po takiej rozgrzewce następnym punktem programu było zwiedzanie sali tradycji, gdzie uczniowie zostali zapoznani z bogatymi tradycjami i patronami 6 pomorskiej dywizji powietrznodesantowej, 16 batalionu powietrznodesantowego ze szczególnym uwzględnieniem ich patronów - gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego i gen. bryg. Mariana Zdrzałki. Po obiedzie dalsza część szkolenia odbywała się z tematu podstaw wspinaczki linowej - nauka węzłów i umiejętności prawidłowego zapinania uprzęży do wspinaczki. Po kolacji były zajęcia rekreacyjne z gry w piłkę halową oraz fitnesu. Na zakończenie dnia cała klasa obejrzała film "Ocean Ognia" w kinie w galerii Bonarka. Kolejny dzień był pod znakiem szkolenia z taktyki ogólnej - pokonywania terenu, zajęć ze szkolenia saperskiego i minerskiego, łączności przewodowej i bezprzewodowej oraz obrony przeciwchemicznej. Dodatkowo uczniowie odbyli strzelanie z karabinka pneumatycznego z postawy leżącej. Po obiedzie zakończyliśmy wizytę w 16 bpd i po drodze do Tymbarku zwiedziliśmy muzeum AK im. Fieldorfa Nila w Krakowie.

Kadrę obozu stanowili: pan ppłk Dariusz Gizicki i pani Beata Kumórkiewicz oraz instruktorzy z 16 bpd w Krakowie. 

Zapraszamy do galerii zdjęć na szkolnym profilu na Facebooku. 

NIEDZICA 2018 - OBÓZ KLAS WOJSKOWYCH

W dniach 24 – 27.10.2018 r. klasy o profilu wojskowym II b i c przebywały na obozie szkoleniowym w miejscowości Niedzica – Zamek. Harmonogram obozu był bardzo napięty – już w drodze do miejsca zakwaterowania w m. Nowy Targ był przystanek na strzelnicy LOK Szarotka. Uczniowie wykonali na ocenę strzelanie na 50 m z karabinka sportowego bocznego zapłonu z postawy leżącej. Pierwsze miejsce zajął Depka Gracjan z wynikiem 84 pkt, z dziewcząt najlepszy wynik uzyskała Sandra Florek – 75 pkt. Dodatkowo uczniowie mieli okazję strzelać z samopowtarzalnego pistoletu MP5 w wersji bocznego zapłonu, pistoletów kal. 9 mm Glock i XDM.
W drugim dniu uczestnicy obozu doskonalili musztrę zespołową, ceremoniał związany z pocztami sztandarowymi i odczytywaniem apelu pamięci. Po przyjeździe instruktorów z 16 bpd uczniowie podzieleni na cztery grupy szkoleniowe szkolili się rotacyjnie na punktach szkoleniowych z łączności (przewodowej i radiowej), taktyki w terenie górskim, prac minersko – saperskich oraz wspinaczki linowej. W kolejnym dniu instruktorzy kontynuowali zajęcia poszerzając zakres ćwiczeń z poszczególnych tematów. Po obiedzie uczestnicy zwiedzili zaporę w Niedzicy (halę turbin, galerię podziemną). Oczywiście te dwa dni szkoleniowe były uświetnione alarmem z wymarszem uczestników w teren.
Dzień wyjazdowy był przeznaczony na atrakcje turystyczne. Uczestnicy zwiedzili zamek w Niedzicy,wykonali marsz na byłe przejście graniczne połączony z nauką pieśni marszowej oraz już autokarem udali się do m. Sromowce Wyżne, gdzie wykonano ostatnie już zdjęcia na tle Trzech Koron. Po obiedzie nastąpił już wyjazd z powrotem do Tymbarku.

Zapraszamy do galerii zdjęć na szkolnym profilu na Facebooku. 

JESIENNY OBÓZ SZKOLENIOWY KLAS WOJSKOWYCH

W dniach 26 – 28 października 2017 roku został zorganizowany i przeprowadzony obóz szkoleniowy dla klas drugich o profilu wojskowym.
Obozy jesienne były organizowane w Bieszczadach i  Niedzicy. W tym roku wybraliśmy nowy rejon w Gorcach tj. w Porębie Wielkiej, wykorzystując obiekty Domu Wczasów Dziecięcych.
Zajęcia prowadzili instruktorzy z 16 batalionu powietrznodesantowego w Krakowie. Główny nacisk szkoleniowy był położony na zajęcia linowe, szkolenie saperskie, łączność i taktykę. Ponadto przeprowadzono lekcje z języka angielskiego i geografii.
Sobota była przeznaczona na wyjście turystyczne z Poręby Wielkiej przez Koninki kolejką linową i dalej szlakiem na górę Tobołów, gdzie zorganizowany był wykład w najwyżej położnym w Polsce obserwatorium astronomicznym. Dom Wczasów Dziecięcych posiada wiele różnorodnych obiektów sportowych, toteż grupa 38 uczniów codziennie miała zorganizowane zajęcia sportowe.

Dla uczniów klas drugich jest to czwarty obóz szkoleniowy. W maju 2018 roku będą oni na ostatnim swoim obozie, na którym przeprowadzony zostanie egzamin końcowy, podsumowujący szkolenie w ramach przedmiotu przysposobienie wojskowe. 

Komendantem obozu był płk Jan Dominik.
W miesiącu listopadzie dla klas pierwszych przewidywany jest wyjazd na dwa dni do jednostki patronackiej - 16 batalionu powietrznodesantowego w Krakowie.

SUKCESY UCZNIÓW W KONKURSACH O TEMATYCE PROOBRONNEJ

Uczniowie klas wojskowych naszej szkoły zostali wyróżnieni w dwóch znaczących konkursach o tematyce proobronnej.

Faustyna Rybka, nasza tegoroczna absolwentka otrzymała Wyróżnienie w drugiej edycji Ogólnopolskiego konkursu "Zoom na proobronność". Był on organizowany przez Biuro do Spraw Proobronnych Ministerstwa Obrony Narodowej i adresowany do członków organizacji proobronnych i uczniów klas mundurowych. Zgłoszone do konkursu prace miały poruszać tematykę proobronną, edukacji obronnej lub wychowania patriotycznego.

Więcej informacji na temat konkursu znajduje się na stronie Biura do Spraw Proobronnych.

Tomasz Sasiński, Aleksandra Filipek i Aneta Pawlikowska również otrzymali Wyróżnienia w finale XIII edycji Konkursu Wiedzy o Międzynarodowym Prawie Humanitarnym Konfliktów Zbrojnych im. prof. Andrzeja Pankowicza. Więcej informacji i zdjęć dostępnych jest tutaj.

Naszym uczniom serdecznie gratulujemy, dziękujemy za godne reprezentowanie szkoły i życzymy kolejnych sukcesów. 

OBÓZ SZKOLENIOWY KLAS WOJSKOWYCH - NOWINY 2017

W dniach od 4 do 6 maja 2017 roku przeprowadzony został obóz szkoleniowy dla klas pierwszych i drugich. Miejscem szkolenia tradycyjnie już był rejon góry Mogielica. Zajęcia prowadzili instruktorzy 16 batalionu powietrznodesantowego w Krakowie. 
Uczniowie klas pierwszych brali udział w zajęciach linowych, obejmujących poznawanie węzłów, uprzęży wspinaczkowej, zasad bezpieczeństwa, technik linowych – przejść tzw. Pałkiewiczem oraz mostem linowym. Inne zajęcia to taktyka w rejonie lesisto – górzystym, łączność, szkolenie chemiczne czyli ochrona przed bronią masowego rażenia, inżynieryjno – saperskie obejmujące ustawianie i wykrywanie min, terenoznawstwo czyli poruszanie się po terenie z busolą.
Uczniowie klas pierwszych brali również udział w wymarszu na Mogielicę.  Przed uczniami klas pierwszych kolejne wyzwanie, którym będzie dwutygodniowy obóz w jednostce patronackiej – 16 batalionie powietrznodesantowym w Krakowie.
Dla uczniów klas drugich obóz Nowiny to piąty i ostatni już wyjazd szkoleniowy. W ciągu dwóch lat szkolenia młodzież brała udział między innymi w zajęciach wspinaczkowych w Dolinie Kobylańskiej pod Krakowem, na Zaporze Wodnej w Czorsztynie oraz na skałkach góry Mogielica. Część uczniów uczestniczyła w szkoleniu spadochronowym w Aeroklubie Podkarpackim w Krośnie i oddała po trzy skoki z wysokości 1000 m. Młodzież odbyła również szkolenie survivalowe, doskonalone podczas obozów terenowych. 
Dla klas drugich głównym celem obozu było przeprowadzenie egzaminu, podsumowującego szkolenie wojskowe. Egzamin przeprowadzili instruktorzy 16 batalionu powietrznodesantowego w Krakowie. Sprawdzana była wiedza i umiejętności z następujących działów: szkolenie taktyczne, topografia, inżynieryjno- saperskie, ochrona przeciwchemiczna, łączność, sanitarne, szkolenie wspinaczkowo – linowe.
Dodatkowo uczniowie muszą zdać sprawdzian pisemny, strzelanie oraz testy sprawnościowe.
Instruktorzy wysoko ocenili stopień przygotowania uczniów z zakresu przysposobienia wojskowego. Cały proces szkolenia ukierunkowuje uczniów do podejmowania studiów i pracy w służbach mundurowych. 

Instruktorami z 16 batalionu powietrznodesantowego byli Panowie: Łukasz Kowacz, Michał Cyganek, Marcin Skowerski, Maciej Pęcak, Jaromir Kostrzewa oraz Marek Nadolny. 

Wykazali się oni ogromną wiedzą, zaangażowaniem i prawdziwą pasją w przekazywaniu młodzieży wiadomości i umiejętności ważnych w pracy w służbach mundurowych.

Szkolenie obozowe przebiegło bez zastrzeżeń. Młodzież była zdyscyplinowana i chętna do podejmowania nowych wyzwań. 
Kadrę obozu stanowili wychowawcy: Pani Jolanta Kuciel, Pani Bogumiła Sułkowska, Pani Barbara Rakoczy, Pani Małgorzata Ryś, Pan Grzegorz Dziadoń, Pan Krzysztof Przechrzta, Pan Stanisław Opach, Pan Michał Miśkowiec. Komendantem obozu był Pan płk Jan Dominik.

Zapraszmy do galerii zdjęć na szkolny profil na Facebooku.

60-LECIE 16 BATALIONU POWIETRZNODESANTOWEGO W KRAKOWIE

Z okazji święta 16 bpd czyli 60. rocznicy sformowania 16 batalionu powietrznodesantowego w Krakowie 30 marca odbyła się msza św. w kościele garnizonowym pw. Św. Agnieszki w Krakowie zaś 31 marca miały miejsce oficjalne obchody.
Naszą szkołę podczas uroczystości reprezentował poczet sztandarowy wraz z uczniami  klas wojskowych i nauczycielami. 

Uroczysty apel z okazji święta uświetniła defilada konna Ochotniczego Szwadronu Kawalerii w barwach Pułku 3 Strzelców Konnych im. Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego i Szwadronu Kawalerii Ochotniczej w barwach 8 Pułku ułanów księcia Józefa Poniatowskiego. W tym roku 16 bpd zorganizował również defiladę pojazdów jakimi dysponuje. Wśród prezentowanych obiektów pojawiły się między innymi pojazdy osobowo-terenowe marki HONKER, pojazdy 32. Patrolu Rozminowania oraz pojazdy ciężarowo-terenowe. Defiladę zakończyły pojazdy Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Południe".

Po części oficjalnej rozpoczął się Dzień Otwartych Koszar.

Święto 16 batalionu powietrznodesantowego w Krakowie to wyjątkowy dzień, kiedy nasza szkoła może złożyć wyrazy szacunku swojej jednostce patronackiej i wspólnie przeżywać to wielkie wydarzenie. 

2013. Zespół Szkół im.KEN w Tymbarku
By: Fresh Joomla templates