DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU

W związku z obchodzonym 9 lutego 2017 roku Dniem Bezpiecznego Internetu zorganizowano w naszej szkole spotkania dla uczniów klas pierwszych w dniach 16 i 20 lutego. Prelekcje pod hasłem „Lepszy Internet zależy od Ciebie" przeprowadził Pan Jacek Palka funkcjonariusz Komisariatu Policji w Zawadce. W trakcie spotkania poruszona została problematyka związana z zagrożeniami wynikającymi z użytkowania telefonów komórkowych, gier on-line, wymiana plików P2P i innymi formami komunikacji on-line w czasie rzeczywistym (czaty i komunikatory).
Dzień Bezpiecznego Internetu obchodzony od 2004 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej, to okazja do propagowania działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. W Polsce DBI organizowany jest przez Fundację Dzieci Niczyje oraz NASK, odpowiedzialne za realizację programu SAFER Internet w Polsce.

PIERWSZA POMOC Z AUTO MOTO KLUBEM W LIMANOWEJ

W obecnym roku szkolnym Ratownicy Auto Moto Klubu w Limanowej już dwukrotnie gościli w naszej szkole, aby przeprowadzić zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas pierwszych.

Zajęcia w dniu 5 grudnia 2016 roku odbyły się w ramach realizowanego w powiecie limanowskim projektu "Bezpiecznie na drogach w powiecie limanowskim." W zajęciach uczestniczył Pan Jan Puchała Starosta Limanowski. Zdjęcia z tego wydarzenia dostępne są tutaj. 

Zajęcia w dniu 18 stycznia 2017 roku miały podobną tematykę. Galeria zdjęć dostępna jest tutaj.

Dziękujemy Ratownikom z Auto Moto Klubu za pełne zaangażowanie i profesjonalizm. 

NIE POZWÓL ODLECIEĆ SWOJEMU SZCZĘŚCIU

Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu to temat przewodni spotkań profilaktycznych, prowadzonych przez Panią Ewę Wątrobę z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Limanowej w dniu 19 stycznia 2017 roku. W spotkaniach uczestniczyli uczniowie klas pierwszych A oraz B i drugiej C. 

Uczniowie zostali zapoznani z następującymi zagadnieniami: nikotynizm i jego zdrowotne skutki, narkotyki i dopalacze. Podczas spotkania z uczniami klasy drugiej zostały przedstawione elementy programu ARS - jak dbać o miłość. Dodatkowo uczniowie mogli wziąć udział w zajęciach praktycznych z wykorzystaniem narko- gogli i alko-  gogli oraz zbadać sobie poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu. 

Zajęcia miały na celu poszerzenie świadomości młodzieży w zakresie działania i skutków substancji psychoaktywnych oraz promowanie zdrowego stylu życia. 

W TYMBARKU O BEZPIECZEŃSTWIE

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Tymbarku w dniu 19 stycznia 2017 roku dla młodzieży z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku, uczniów klas wojskowych i policyjnych tymbarskiego Zespołu Szkół im. KEN oraz gimnazjów w Tymbarku i Piekiełku zorganizowano szkolenie z zakresu: odpowiedzialności osób nieletnich, prowadzący asp. szt. Marek Śliwa z Zespołu ds. Nieletnich i Patologii KPP w Limanowej, zagrożeń wynikających z używania środków odurzających i psychotropowych, które omówił asp. szt. Robert Bretner z Wydziału Prewencji KWP w Krakowie oraz bezpieczeństwa pieszych w ruchu drogowym, którego prelegentem był mł asp. Henryk Sopata z Zespołu Ruchu Drogowego KPP w Limanowej. Prezentacja multimedialna i wykłady cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży w tym członków organizacji proobronnej „ Strzelec „ w Tymbarku.
Tego typu szkolenia wśród młodzieży w świecie niosącym różnorodne zagrożenia są bardzo potrzebne – mówi wójt gminy Tymbark Paweł Ptaszek, który podziękował funkcjonariuszom Policji za przeprowadzenie szkolenia w Tymbarku i realizację zadań z zakresu bezpieczeństwa i porządku publicznego poprzez jednostkę tymbarskiego Strzelca z którą Komenda Powiatowa Policji podpisała porozumienie o współpracy.
Kolejne przedsięwzięcie szkoleniowe zaplanowano w miesiącu marcu zapewnia mł asp. Jolanta Mól, oficer prasowy Komendanta Powiatowego Policji w Limanowej.

EUROPEJSKI DZIEŃ PRAWNIKA

Europejski Dzień Prawnika odbył się w naszej szkole już po raz drugi. Zajęcia poprowadziła radca prawny Pani Joanna Jańczy - członek Okręgowej Izby Radców Prawnych w Krakowie (OIRP Kraków).

Zajęcia te odbywają się w ramach realizowanego w szkole Programu Edukacji Prawnej. Ma on na celu podniesienie świadomości prawnej młodzieży.

Europejski Dzień Prawnika ustanowiony został przez Radę Adwokatur i Stowarzyszeń Prawniczych Europy (CCBE) i obchodzony jest wspólnie z Światowym Dniem Praw Człowieka corocznie 10 grudnia.

Decyzją Komisji Praw Człowieka Krajowej Rady Radców Prawnych, która z ramienia samorządu radców prawnych jest odpowiedzialna za przygotowanie obchodów Europejskiego Dnia Prawnika w Polsce, tegoroczna edycja realizowana jest, podobnie jak w latach ubiegłych, w postaci jednodniowego projektu edukacyjnego w formie lekcji realizowanych pro bono przez radców prawnych w wytypowanych szkołach ponadpodstawowych.

Corocznie Europejski Dzień Prawnika koncentruje się wokół tematu przewodniego, który wybieramy jest na poziomie CCBE. W tym roku tematyka obchodów poświęcona była dostępowi do wymiaru sprawiedliwości.

W zajęciach wzięli uczniowie klas wojskowych i policyjnych.

Pani radca prawny w przystępny sposób przedstawiła uczniom strukturę wymiaru sprawiedliwości, specyfikę zawodów prawniczych oraz interesujące przykłady z praktyki zawodowej.

Młodzież chętnie uczestniczyła w spotkaniu, zadając pytania i rozpatrując zapropopnowane przez Panią Joannę Jańczy przypadki prawne.

ODPOWIEDZIALNOŚĆ ZA ŻYCIE I WYBORY - SPOTKANIE Z PSYCHOLOGIEM Z MORD

Już po raz kolejny w naszej szkole odbyło się spotkanie z panią Haliną Gwiżdż – psychologiem Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego z Nowego Sącza.
Podczas spotkania naszej młodzieży zostały przedstawione zagadnienia związane z psychologicznymi aspektami kierowców, którzy spowodowali wypadki drogowe, kierowali w stanie nietrzeźwości bądź pod wpływem środków odurzających czy psychotropowych.
Wielki przywilej bycia kierowcą narzuca na te osoby- kierowców szczególną odpowiedzialność za bezpieczeństwo w ruchu drogowych, tym kołowym jak również pieszym. Niestety ignorancja zasad i przepisów z zakresu prawa drogowego, również agresja , chamstwo, udowadnianie , iż ma się lepszy samochód powoduje, że Polska jest na niechlubnym miejscu w Europie pod względem wypadków drogowych. Mając to na uwadze warto poznać i stosować się do
"Dekalogu myślącego kierowcy" :
• Prowadź pojazd zawsze tak abyś nie musiał nikogo przepraszać za swoje błędy.
• Nie utrudniaj życia innym kierowcom.
• Miej dużo tolerancji dla innych użytkowników drogi.
• Nie pouczaj innych.
• Droga to nie sala sądowa - nie musisz nikomu niczego udowadniać.
• Ustąp innym, nawet, gdy prawo jest po Twojej stronie.
Wolisz mieć rację czy cały samochód?
• Szanuj przepisy drogowe nie tylko z obawy przed karą.
• Nie czyń sekretów ze swoich zamiarów.
• Siedząc za kierownicą myśl i przewiduj.
• Prowadź pojazd zawsze najlepiej jak potrafisz, ale nigdy na granicy swoich możliwości.

2013. Zespół Szkół im.KEN w Tymbarku
By: Fresh Joomla templates