NOCNE MANEWRY STRZELCÓW

Pod górą Łopień w Beskidzie Wyspowym młodzież z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. Kpt. Tadeusza Paolone ZS "Strzelec" OSW w Tymbarku, będąca uczniami klas mundurowych Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku uczestniczyła w nocnych zajęciach terenowych.

Taktyka, budowa baz, obsługa broni, postawy strzeleckie, rozpalanie różnego rodzaju ognisk, pierwsza pomoc w górach, zasady maskowania to część tematów zrealizowanych podczas nocnego wymarszu z internatu w leśne tereny góry Łopień.

W zajęciach uczestniczyło trzydziestu Strzelców w tym dziewczęta, które doskonale radziły sobie z postawionymi przez dowódców zadaniami. Całość przebiegu szkolenia nadzorował szef szkolenia wojskowego tymbarskiego Strzelca chorąży ZS Stanisław Opach.

Robert Nowak

ĆWICZYLI ZE STRAŻĄ POŻARNĄ ...

"W czasie prac spawalniczych prowadzonych wewnątrz hali warsztatu samochodowego doszło do wybuchu i pożaru samochodu ciężarowego. W wyniku zdarzenia poszkodowane są trzy osoby; dwie znajdują się w hali z płonącym samochodem, a trzecia w hali obok, w wyniku wybuchu wpadła do kanału doznając urazu kręgosłupa".
Na szczęście te dramatyczne wydarzenia to tylko scenariusz ćwiczeń strażaków z gminy Tymbark, które odbyły się w środę na terenie bazy transportowej firmy pana Wojciecha Miśkowca.
Głównym założeniem autora ćwiczeń st. kpt. Tomasza Kaptura, była taktyka ratowniczo-gaśnicza podczas pożarów środków transportu znajdujących się wewnątrz budynków i ewakuacja osób.
W ćwiczeniach uczestniczyli druhowie z OSP Tymbark, OSP Podłopień i OSP Zawadka oraz grupa uczniów klas mundurowych z Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku. Do działań ratowniczo-gaśniczych wykorzystano cztery samochody pożarnicze i sprzęt stanowiący ich wyposażenie.
W czasie gminnych ćwiczeń młodzież miała okazję obserwować działania strażaków, podglądać metody i sposoby prowadzenia akcji ratowniczych, zabezpieczenia miejsca zdarzenia, sposoby wykorzystywania sprzętu i urządzeń do ratowania życia ludzkiego i mienia. W czasie trwania akcji mogli wykonywać zadania powierzone przez dowódcę prowadzącego działania ratownicze a przede wszystkim uczyć się działać w zespole.
Podziękowania dla uczestników ćwiczeń, skierowali wójt Paweł Ptaszek, ksiądz Stanisław Kaczka, kapelan powiatowy strażaków oraz Stanisław Przybylski, prezes gminny ZOSP RP w Tymbarku.
Dziękujemy Panu Rolandowi Mielnickiemu za udostępnienie zdjęć.

STRAŻ GRANICZNA SZKOLI STRZELCA...

Funkcjonariusze Karpackiego Oddziału Straży Granicznej w Nowym Sączu – Wydziału Zabezpieczenia Działań przeprowadzili dla młodzieży z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS "Strzelec" OSW w Tymbarku zajęcia szkoleniowe z zakresu zielonej taktyki. Doskonałe warunki pogodowe i ukształtowanie terenu Tymbarku dały możliwości realizacji szeregu zadań postawionych przez funkcjonariuszy młodzieży z klas wojskowych i policyjnych Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku i Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych im. ks. Józefa Tischnera w Limanowej.

W drugiej części szkolenia Liga Obrony Kraju w Limanowej przeprowadziła zajęcia ze strzelectwa sportowego z broni kulowej oraz turniej strzelecki w którym uczestniczyło 50 osób. W grupie chłopców pierwsze miejsce zajął Przemysław Natonek, drugie Stanisław Opach, miejsce trzecie Wiesław Kowalczyk. W grupie dziewcząt najlepszy wynik osiągnęła Julia Makowiecka, miejsce drugie zajęła Klaudia Hebda, a trzecie Aneta Pawlikowska.

Turniej strzelecki był okazją do upamiętnienia 74 rocznicy śmierci kpt. Tadeusza Paolone w niemieckim obozie zagłady Auschwitz – Birkenau, popularyzacji sportów obronnych w tym strzelectwa sportowego i promocji sportu i aktywności fizycznej BeActive / Bądź aktywny / przez cały rok.

Za pomoc w organizacji szkoleń młodzież, składa serdeczne podziękowanie Komendantowi KaOSG w Nowym Sączy ppłk. SG Stanisławowi Laciuga i prezesowi LOK Limanowa Leszkowi Lachowi.

MANEWRY STRZELCÓW

Kilkudziesięciu strzelców z klas wojskowych i policyjnych Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Tymbarku uczestniczyło w zajęciach terenowych w masywie góry Zęzów / Beskid Wyspowy /. W zajęciach młodzież , poznawała zagadnienia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przed- medycznej, łączności, obrony cywilnej, terenoznawstwa. Były też konkurencje sprawnościowo – obronne.

W drugiej części dziewczęta i chłopcy uczestniczyli w zajęciach z zielonej taktyki oraz działań interwencyjnych. Młodzież z Tymbarku aktywnie włączyła się do Europejskiego Tygodnia Sportu.

Zajęcia prowadzili: drużynowa ZS Aneta Pawlikowska, sekcyjny ZS Kacper Gromala, starsi strzelcy ZS Paweł Mateja – Furmanik i Natalia Skupień oraz instruktor obrony cywilnej. Gmina Tymbark ma doskonałe warunki terenowe do prowadzenia tego typu ćwiczeń. Bliskość gór pozwala na prowadzenie ciekawych dla młodzieży zajęć terenowych w których bardzo chętnie uczestniczy. Szkolenia i praktyczne ćwiczenia mają na celu przygotowanie młodzieży do reagowania na sytuacje kryzysowe w tym również zagrożenia militarne.

STRZELCY NA SZLAKACH ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

W dniach 7- 9 czerwca 2017 roku młodzież z JS „Strzelec 2007"z Tymbarku brała udział w XX Gwiaździstym Zlocie Szlakami św. Jana Pawła II w Sromowcach Niżnych. Przez trzy dni przy wspaniałej pogodzie uczestnicy wędrowali szlakami Pienin po polskiej i słowackiej stronie. Dodatkowo wszyscy mieli okazję uczestniczyć w wielu atrakcjach- jak spływ na tratwach po Dunajcu, lot balonem czy występy zespołów góralskich. Na zakończenie odbyła się Msza Św. w kościele parafialnym w Sromowcach Niżnych w intencji uczestników zlotu , a także podsumowanie zlotu z wręczeniem nagród i upominków. Organizatorem zlotu był Kolejowy Klub Wodny z Krakowa, Gmina Czorsztyn, Urząd Marszałkowski w Krakowie.

STRZELECKIE ŚLUBOWANIE W ROCZNICĘ UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

W minioną środę obchodziliśmy 226. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie.
Świętowanie w Tymbarku tradycyjnie rozpoczęła Msza Święta ‒ z intencji Wójta , Rady Gminy, Związku Strzeleckiego „ Strzelec „ Organizacji Społeczno – Wychowawczej w Tymbarku i Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP w Tymbarku ‒ za Ojczyznę i o błogosławieństwo Boże dla Strażaków i ich rodziny, w której to uczestniczyli mieszkańcy Gminy Tymbark, przedstawiciele władz samorządowych oraz liczna grupa dzieci i młodzieży.
W trakcie trwania uroczystości młodzież z Jednostki Strzeleckiej nr 2007 im. kpt. Tadeusza Paolone ZS „ Strzelec „ OSW w Tymbarku będąca uczniami klas wojskowych i policyjnych Zespołu Szkół im. KEN w Tymbarku oraz innych placówek oświatowych powiatu limanowskiego, złożyła uroczyste przyrzeczenie strzeleckie na sztandar Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Tymbarku.
Po zakończonej wspólnej modlitwie, zgromadzeni w Kościele Parafialnym w Tymbarku udali się, w uroczystym pochodzie, przy akompaniamencie Tymbarskiego Tonu, na płytę rynku, tam odśpiewano hymn narodowy – Mazurek Dąbrowskiego.
Następnie głos zabrał Gospodarz Gminy – Wójt Paweł Ptaszek, który podkreślił jak ważny jest dialog społeczny oraz poczucie naszej odpowiedzialności za losy Ojczyzny. Głos zabrał także Pan Jan Puchała ‒ Starosta Limanowski oraz Przewodnicząca Rady Gminy Zofia Jeż.
Uroczystość uświetniły wspólne występy dzieci z Przedszkoli Samorządowego oraz Parafialnego.
Zapraszamy do obejrzenia relacji z tego wydarzenia tutaj.

2013. Zespół Szkół im.KEN w Tymbarku
By: Fresh Joomla templates